Reguliuojamo aukščio stalų privalumai ir trūkumai

2024-01-02

Per pastaruosius kelerius metus reguliuojamo aukščio stalai iš sunkiai prieinamos biuro naujovės tapo geidžiamu baldu namų darbo kambario erdvėje. Aukščio reguliuojamų stalų paklausa greitai išaugo žmonėms suvokus žalingą ilgo sėdėjimo poveikį jų sveikatai.

Reguliuojamo aukščio stalai atvėrė naują pasirinkimo galimybę – dirbti tiek stovint, tiek sėdint. Tačiau nepaisant tokio stalo privalumų, jis tinka ne visiems. Prieš priimant sprendimą įsigyti aukščio reguliuojamą stalą, svarbu pasverti privalumus ir trūkumus. Šiame straipsnyje pateikiame visą informaciją, kurią reikia žinoti prieš įsigyjant tokio tipo stalą.

Privalumai – kokie yra reguliuojamo aukščio stalų privalumai?

Preliminariai paskaičiuota, jog statistinis biuro darbuotojas sėdi apie 15 valandų per dieną – sudėjus darbo ir poilsio metu prasėdėtą laiką, apytiksliai gauname šį skaičių. Tai yra labai didelis valandų skaičius, todėl nenuostabu, jog darbuotojų sveikata kelia vis didesnį susirūpinimą. Ir tai yra dėl ilgalaikio sėdėjimo poveikio sveikatai.

Medicininiai tyrimai parodė, jog sėdint ilgiau nei 8 valandas per dieną gali padidėti ankstyvos mirties, širdies ir kraujagyslių ligų rizika, taip pat ilgai sėdint ženkliai padidėja rizika susirgti 2-ro tipo diabetu.
Taigi, akivaizdus reguliuojamo aukščio stalų pranašumas, be abejo, yra nauda darbuotojų sveikatai -reguliuojamo aukščio stalai skatina darbuotojus reguliariai keisti kūno padėtį. Bet kokie kiti privalumai?

Pagerina produktyvumą: daugybė tyrimų parodė, kad produktyvumas didėja, kai dirbantysis stovi prie stalo, nes jaučiasi labiau motyvuotas atlikti savo dienos užduotis.

Skatina iki 20% didesnę protinę veiklą: ekspertų teigimu, dirbant prie reguliuojamo aukščio stalo žmogaus smegenų veikla padidėja iki 20%. Tai lemia greitesnius ir kokybiškesnius sprendimų priėmimo procesus.

Laiko taupymas: padidėjęs produktyvumas, kai darbuotojai dirba prie reguliuojamo aukščio stalo, ilgainiui taupo laiką. Šio tipo stalai padidina darbo efektyvumą bent 10 %. Tai reiškia, jog užduotys atliekamos greičiau, tad lieka daugiau laiko pereiti prie kitų projektų. Be to, sumažėja asmenų, turinčių nuolatinio sėdėjimo sukeltų problemų (pvz., nugaros skausmų). Vienas Švedijos mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, jog 47% žmonių, turinčių reguliuojamo aukščio stalus, pastebėjo ženkliai sumažėjusį nugaros, pečių ar kaklo diskomfortą.

Lėšų taupymas: tai atveda mus prie kito privalumo – darbuotojai, kurių neblaško nuovargis, kaklo įtampa ar nugaros skausmai, dirba efektyviau. Remiantis Fraunhoferio pramonės inžinerijos instituto tyrimu, Vokietijos įmonės kasmet patiria 35 milijonų eurų nuostolį dėl pravaikštų ir sumažėjusio produktyvumo vien dėl nugaros problemų. Todėl mažesnis pravaikštų skaičius yra naudingas ir įmonės pelningumui – ilgainiui sutaupoma pinigų.

Patobulinti susitikimai: elgsenos ekspertų atliktas tyrimas parodė, jog žmonės daug laisviau bendrauja stovėdami nei sėdėdami. Teigiama, kad bendraujant stovint laikysena, gestikuliavimas ir balsas yra dinamiškesni ir įtikinamesni, o tai padeda pagerinti bendrą susitikimų našumą.

Norėdami sužinoti daugiau apie privalumus, apsilankykite mūsų tinklaraštyje apie reguliuojamo aukščio stalų privalumus. Bet dabar pereikime prie minusų.

Trūkumai – kokie yra reguliuojamo aukščio stalų trūkumai?

Nors įrodyta, kad reguliuojamo aukščio rašomieji stalai yra naudingi sveikatai ir gali neabejotinai padidinti darbuotojų produktyvumą, jie taip pat turi trūkumų.

Vienas trūkumas yra tai, jog yra rizika, kad jūsų darbuotojai nepasinaudos reguliuojamo aukščio stalų teikiama nauda, nes jiems bus nenurodyta, kaip tinkamai juos naudoti, arba stalai tiesiog neatitinks jų poreikių.

Dr. April Chambers iš Pitsburgo universiteto perspėjo, kad jei darbuotojams įrengsite reguliuojamo aukščio stalus be jokių nurodymų, kaip juos naudoti, jie gali nepastebėti naudos, todėl pirkinys bus nepasiteisinęs. Ji sakė, jog “jei perkate savo verslui reguliuojamo aukščio stalą, darbuotojai turėtų būti apmokinti ir supažindinti su reguliuojamo aukščio stalų specifika ir teikiama nauda”.

Kontrargumentai dėl reguliuojamo aukščio stalų taip pat teigia, jog kūrybinis darbas, pavyzdžiui, ilgas rašymas ranka ar projektavimas, yra žymiai sunkesnis stovint, todėl jie tampa nenaudingi tiems, kurie dirba kūrybiškiau. Kai kurie darbuotojai skundėsi, jog dėl diskomforto ilgai stovint jie dažniau daro pertraukas, net jei jaučia motyvaciją tęsti darbą. Tai būtų nesunkiai išspręsta naudojant reguliuojamo aukščio stalą, kuriame darbuotojas gali sėdėti arba stovėti.

Svarbu nepamiršti, kad stovint, ypač ilgai, taip pat kyla rizika. Pavyzdžiui, tai gali prisidėti prie prastos laikysenos, skaudančių pėdų ir įtemptų sąnarių. Todėl naudojant reguliuojamo aukščio stalą, verčiau dažniau keiskite stovimą padėtį į sėdimą ir atvirkščiai, kad iš to gautumėte didžiausią naudą.